Podróżuje się po to (...), by pewnego dnia postawić walizki i powiedzieć: to tutaj.
— Éric-Emmanuel Schmitt

niedziela, 30 marca 2014

Pogoda i ślub

Podczas gdy w Polsce zaczęła się wczesna i niezbyt jeszcze pewna siebie wiosna, tutaj na Lofotach, a przynajmniej w Gravdal i okolicach, zima trwa w najlepsze. Nie jest zimno, ale jest zdecydowanie zimowa atmosfera. Będąc tu od niecałych 3 miesięcy, mogę już powiedzieć, że wolę, gdy na zewnątrz jest -5 stopni niż +5. Dlaczego? Z tego prostego powodu, że przy małym mrozie pogoda jest tu cudowna! Częściej jest słonecznie, chociaż zdarzają się też pochmurne dni i dni sypiące śniegiem na prawo i lewo, ale przynajmniej wtedy ten śnieg zostaje. Kiedy trochę się ociepla, śnieg się topi i tworzy na naszym podjeździe najpierw płytkie jeziorko, które M&M uwielbiają przekopywać swoimi łopatami, i przez które muszę przenosić jaśnie pana Huga, kiedy wychodzimy na spacer, a później w nocy zamarza i jest jeszcze zabawniej. Nie miałam jeszcze okazji do ich kupienia, ale ostatnim razem, kiedy mieliśmy taką gołoledź, Miriam pożyczyła mi specjalne nakładki na buty zrobione z poskręcanych drutów. Nie muszę wtedy iść (sunąć) za Hugiem jak pokraka w obawie o własne życie (i tyłek).
Kiedy jednak po ociepleniu mróz nie wraca przez parę dni, wtedy dopiero zaczynają się dziać ciekawe rzeczy. Najpierw zaczyna padać deszcz, a czasami śnieg z deszczem. Zaczyna też wiać o wiele mocniejszy wiatr. I te sztormy! Nie miałam pojęcia, że na Lofotach to takie normalne, że przywiązuje się kosze na śmieci, żeby nie odleciały! Wiatr osiąga prędkość ponad 100km/h, więc jakby ktoś miał lekki sen, nie to co ja, bo przesypiam nawet wrzaski M&M nad ranem, to miałby poważne problemy ze spaniem. Szczególnie, kiedy drzwi od pokoju same się otwierają z trzaskiem. Za pierwszym razem się nawet przestraszyłam. Pomyślałam "Jezu, szyby się trzęsą, w ogóle wszystko się trzęsie, zaraz się rozleci ten nasz domeczek i co ja wtedy zrobię, zimno na dworze.", ale oczywiście zaraz zasnęłam, a następnym razem, kiedy drzwi się otworzyły, tylko się wkurzyłam i zastawiłam je krzesłem. Tyle jeśli chodzi o moje doświadczenia ze sztormami. Po około tygodniu się uspokoiło i znów jest zima.


Tydzień temu miałam wielkie szczęście pojechać do domu na zwariowany weekend! Mało brakowało, a bym jednak tu została, bo jak w przeddzień wieczorem zaczęło sypać ciężkim śniegiem, tak sypało do rana i nasypało po kolana. W związku z tym mój pierwszy lot był opóźniony, bo samolot krążył i czekał aż pogoda się poprawi, żeby wylądować w Leknes i zabrać nas do Bodø. W końcu jednak zdąrzyłam na kolejny lot i w Oslo byłam na czas. Trzeci lot miałam do Kopenhagi i stamtąd dopiero leciałam do Poznania. Wiem. Szaleństwo. Normalnie podróż zamknęłaby się w 3 lotach, ale akurat Norwegian nie miał lotów w normalnych godzinach tego dnia, a poza tym ląduje on w Goleniowie, a ja wolałam Poznań, żeby zobaczyć się z siostrą. Zabrała mnie też wspaniałomyślnie samochodem do naszego rodzinnego miasta, więc jeszcze tego samego dnia byłam w domu. W sobotę byłam świadkową na ślubie mojej najlepszej przyjaciółki i bawiłam się świetnie razem z wszystkimi moimi dziewuszkami. Pozdrawiam Was kochane moje!
Niedzielę miałam na nacieszenie się domem, szybką wizytę na cmentarzu, kawę u cioci i raz, raz, przed samym odjazdem spotkanie z moją Magdą i jej roczną (już) Nikolą. Buziaki!!

Wieczorem byłam w Poznaniu, a w poniedziałek po kolejnych 4 lotach spowrotem w Gravdal, gdzie czas płynie inaczej. Tak szybko, że dopiero się skapnęłam, jak dawno nie pisałam! Sorry, postanawiam poprawę i nie obiecuję dotrzymać słowa, bo wiadomo, zawsze może zwiać naszą chatkę na Islandię!

Pozdrawiam
Agata

4 komentarze:

 1. O jeny, lepiej żeby tej chatki jednak nie zwiało. Piękne miejsce sobie znalazłaś w tej Norwegii. Chociaż na Islandii też by pewnie nie było tak źle. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojejciu! Ja tak sie ciesze ladna pogoda w Oslo a ty biedna masz tam srodek zimy! Nienawidze wiatru. Moze padac moze sypac moze byc burza ale wiatr. Nie daje usnac w nocy ja mam z nim problemy tutaj a co dopiero ty na wyspach -.- a po drugie jest mega nieprzyjemny !!!!! W ogole zazdroszcze wyjazdu do Polski uwielbiam takie weekendy sle sa one mega meczace bo w dwa dni starasz sie zrobic wszystko zakupy spotkac z tym isc tu itd. Zawsze wracam takimi wyjazdami wypompowana.... Buziaki A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie wiatr może być nieprzyjemny, ale też jest bardzo ważny, bo to od niego zależy, czy będzie ciepło czy zimno niezależnie od temperatury, może być tylko -1 czy -2, ale jak zacznie wiać to lepiej nie wychodzić, bo uszy zamarzają... Jak jednak wieje tylko troszeczkę a temp. jest dodatnia to jest nawet miło ;). A co do mojej krótkiej wycieczki to wyczerpanie jest na pewno warte tych kilku chwil z rodziną i przyjaciółmi! Do tego zdążyłam zrobić wszystko, o czym myślałam, więc nie żałuję i moje baterie są zdecydowanie naładowane! ;)

   Usuń